Ostrężnik - zamek - XIV w.

            Tajemniczy zamek wśród zacisznych lasów, znajduje się zaraz przy drodze i nie ma kłopotu z dotarciem na miejsce. Ruiny zamku królewskiego na skalistym wzgórzu jurajskim wśród lasów na południe od Złotego Potoku. Nie ma żadnych wzmianek historycznych ani spracowań dotyczących tego zamku. Przeprowadzono tylko powierzchowne badania terenowe i wykonano pomiary ruin. Wydaje się możliwe związana nie tego zamku z systemem obronnym od granicy Śląska, który wprowadził Kazimierz Wielki. Brak przekazów w kronice Janka z Czarnkowa można chyba tłumaczyć tym, że zamek mógł być nie wykończony i nie użytkowany za życia króla, a po jego śmierci w r. 1370 zaniechano dalszej budowy, tym bardziej , że niedaleko znajdowały się zamki królewskie w Bobolicach i Olsztynie. Jedyną wiadomością jest wzmianka znajdująca się w rejestrach częstochowskich, że w Ostrężniku jest „rudera” wieży czy też zamku.

Zamek w Ostrężniku tworzyły dwa człony: murowany zamek właściwy i położone niżej, ale również na wzgórzu obszerne przedzamcze o powierzchni około 2500 m2 na planie nieregularnym o zaokrąglonych narożach. Przedzamcze otaczały zachowane do dziś wały ziemne. Wjazd do zespołu warownego prowadził od strony południowo-wschodniej przez bramę utworzoną w przerwie między wałami. Na północ od przedzamcza znajdował się właściwy zamek murowany z kamienia, usytuowany na skraju skały niemal pionowo opadającej ku północy. Oddzielony był równie skalistą stromizną od niżej położonego przedzamcza.
Był założony na planie wydłużonego wieloboku o powierzchni około 1200m2, z wyraźną tendencją do założenia regularnego. Zachodnia część zbliżona jest do zarysu prostokąta zakończonego od północnego wschodu ostro wysuniętym narożnikiem murów. Dziedziniec był otoczony murem, którego grubość dochodziła do 1,8 m. W tym murze od strony północno-wschodniej są ślady budowli ustawionej na zewnątrz, którą być może była wieżą albo bramą prowadzącą na przedzamcze. W części południowo-zachodniej znajdował się dom mieszkalny zbudowany z kamienia, na planie prostokąta o szerokości 10m i długości 25-30 m. Ruiny zamku nigdy nie były metodycznie zbadane.



A – dziedziniec zamku właściwego
B – przedzamcze otoczone wałem
C – dom mieszkalny

lit. Guerquin Bohdan – Zamki w Polsce



Poprzedni
« Prev Post
Kolejny
Next Post »
0 Komentarzy